Joi, 3 august, copiii participanți la Școala de Vară organizată de către parohia noastră l-au întâmpinat cu mare bucurie și emoție pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, care i-a binecuvântat, le-a adresat un cuvânt părintesc de îndrumare duhovnicească și le-a oferit cărți de rugăciuni pentru vârsta lor.

În perioada 31 iulie – 4 august 2023, parohia noastră a organizat Școala de vară pentru copii cu vârste cuprinse între 6 și 14 ani. În cadrul programului zilnic, dintre orele 8-13, au avut loc: educație spirituală, jocuri de grup și activități sportive, explorări în lumea poveștilor, vizite la diferite obiective cultural-istorice ale orașului nostru. În aceste zile pline de har, veselie și binecuvântare, copiii au avut prilejul să-și facă noi prieteni sub auspiciile Bisericii, să se bucure de petrecerea timpului împreună cu alți copii de vârsta lor și să fie părtași la experiențe unice, care să-i formeze pozitiv pentru viață.