Marți 1 august 2023, în prima zi a postului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Episcop Benedict Bistrițeanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a fost venit la biserica noastră parohială și a oficiat Paraclisul Maicii Domnului începând cu ora 18:00.

După încheierea slujbei, Preasfințitul Părinte Benedict a rostit un cuvânt de învățătură despre frumusețea, conținutul și folosul spiritual al Paraclisului Maicii Domnului. Printre alte, Preasfinția Sa a spus: „Paraclis înseamnă mângâiere. Și pur și simplu, stând față-în-față cu Maica Domnului ca Mângâietoare, fiecare primește din mângâierea ei, din frumusețea și personalitatea ei de excepție”.

În final, părintele Paroh Cristian Baciu a mulțumit Ierarhului pentru prezența în mijlocul credincioșilor parohiei Sfânta Treime și i-a oferit în semn de prețuire o icoană cu Maica Domnului.