Se continuă lucrările de reabilitare și consolidare la prima parte a imobilului în care vom amenaja un muzeu parohial și sala multifuncțională pentru evenimente culturale.

S-au realizat blocuri de subzidire (cuzineți), s-a luat jos acoperișul, s-au turnat centuri și stâlpi de rezistență, s-a turnat placa
pe sol.

Urmează realizarea acoperișului și lucrările de finisaj, precum și înnoirea instalațiilor electrice, termice și sanitare.
La biserica parohială monument istoric, lucrările de restaurare și consolidare vor fi reluate în luna iulie.

În aceasta perioadă, apropiindu-ne de sărbătoarea hramului bisericii noastre Sfânta Treime, se cuvine să ne amintim de înaintașii noștri, care în urmă cu mai bine de 230 de ani, au început ctitorirea bisericii. Apoi, de-a lungul timpului, prin multă jertfă și osteneală, au realizat și ne-au transmis patrimoniul pe care avem datoria să-l înnoim și să-l lăsăm ca o moștenire luminoasă urmașilor noștri, spre slava lui Dumnezeu.